Czy wiedzą Państwo, że...

Ciało pozbywa się zbędnych substancji za pośrednictwem skóry, płuc, jelit i systemu moczowego. Nerki filtrują nawet 1 litr krwi na minutę, a wydalane jest 600 do 1 500 ml moczu w ciągu dnia. Para nerek (łac. ren), dwa moczowody (łac. ureter), pęcherz moczowy (łac. vesica urinaria), zwieracz (łac. sphincter) oraz cewka moczowa (łac. urethra) to podstawowe jednostki układu moczowego.

Nerki są parzystymi organami o wielkości pięści w kształcie fasoli. Obie są umiejscowione w obszarze biodrowym, blisko kręgosłupa, dokładnie pod krawędzią klatki piersiowej. Filtrują one z krwi zużyte substancje (np. mocz) i utrzymują równowagę mineralną, kwasową i wodną. Mocz końcowy z miedniczek nerkowych dostaje się moczowodami do pęcherza moczowego.

Moczowody są cienkimi rurkami – u dorosłego człowieka mają ok. 25 – 30 cm,a ich średnica wynosi ok. 3 mm. Mięśnie na ich ściankach regularnie się ściągają, dzięki czemu zapewniają jednokierunkowy przepływ moczu w kierunku pęcherza. Zakłócenia tej funkcji powodują stagnację moczu lub nawet jego powrót do nerek, gdzie powstaje ryzyko powstania infekcji (zapalenia nerek). Specjalne połączenie pomiędzy moczowodami a pęcherzem zapobiega powrotnemu ruchowi moczu (refluksowi). Jest to rodzaj zastawki, która obniża ryzyko szerzenia się infekcji.

Pęcherz moczowy to kulisty organ umiejscowiony w miednicy za kością łonową, umocowany więzadłami (łac. ligamentum). Co 10 – 15 sekund do moczowodu dostaje się mała ilość moczu. Dzięki strukturze mięśniowej i nabłonkowej, pęcherz może się rozciągnąć i zmienić kształt w zależności od objętości moczu. Zanim odczujemy nagłą potrzebę skorzystania z toalety jest zdolny pomieścić 400 – 500 ml moczu.

System zwieraczy tworzą tkanki mięśniowe mięśni gładkich przy ujściu pęcherza do moczowodu oraz mięśnie poprzecznie prążkowane dna miednicy. W przypadku mężczyzn, moczowód pod ujściem opina gruczoł prostaty, a cewka moczowa służy jako wspólne odprowadzenie dla dróg moczowych i płciowych. W przypadku kobiet przewód moczowy jest wyraźnie krótszy, co bywa powodem częstszych infekcji urologicznych.

Pofałdowana śluzówka moczowodu ściśle do siebie przylega i w ten sposób zapobiega samoistnemu wyciekowi moczu w przeciwieństwie do świadomego oddawania moczu (mikcji). Włókna nerwowe zaopatrujące pęcherz informują centra mózgowe o napięciu na ściankach pęcherza, a przez drogi zstępne doprowadzają informacje z powrotem. W chwili, gdy napina się ścianka mięśniowa odczuwamy potrzebę oddania moczu, którą do pewnego stopnia jesteśmy w stanie zatrzymać siłą woli i zablokować w ten sposób jego odruchowe opróżnienie. Podczas oddawania moczu, mięśnie pęcherza się ściągają i wydalają mocz do moczowodów, a potem na zewnątrz. Równocześnie rozluźniają się zwieracze. Dzięki doskonałemu współdziałaniu dochodzi do naturalnego, bezproblemowego oddania moczu – mikcji.

Nasz system moczowy może nas zawieść

Problemy z drogami moczowymi u kobiet mają istotny wpływ na jakość ich życia, gdyż normalny rytm funkcjonowania podporządkowany jest rytmowi opróżniania pęcherza. Pomimo, iż problemy z drogami moczowymi powodują częste problemy, stale są uważane za rzecz błahą. Bagatelizowanie tych problemów jest przyczyną infekcji i procesów zapalnych. Jeżeli kobiety lekceważą objawy, uważając „że to przejdzie", mogą się one z czasem rozwinąć w stadium chroniczne, które uszkadza śluzówki systemu moczowego. Przejście w stan chroniczny oznacza stałe kolonizowanie przez bakterie systemu moczowego, któremu towarzyszy adekwatnie bolesna reakcja. Ciągła obecność bakterii wyczerpuje też miejscowy system immunologiczny. Bakterie często "zasiedlają" się na terenie o obniżonej odporności do tego stopnia, że nawet ponowne, zamierzone leczenie antybiotykami nie odnosi sukcesu. Typową oznaką jest nagłe wystąpienie problemów przy oddawaniu moczu, często przy przeziębieniu. Czynnikiem rozpoczynającym infekcję u młodszych kobiet bywa wielokrotnie stosunek płciowy.

Pomoc natury, na którą można liczyć

Żurawina

Owoce żurawiny to sprawdzony pomocnik dbający o układ moczowy. Tradycyjnie owoce żurawiny są używane ze względu na swoje łagodzące działanie na drogi moczowe. Ze względu na wzrastającą liczbę alergii na antybiotyki, coraz częściej korzysta się z alternatywnych metod wspierania funkcjonowania dróg moczowych. Znalazły one wielu zainteresowanych, głównie dzięki dobrej tolerancji bez znaczących działań ubocznych. Żurawina, w szczególności wielkoowocowa, należy do najsilniejszych naturalnych antyoksydantów, do bogatych źródeł bioflawonoidów i kwasów organicznych. Stosowana od wieków w mądrości ludowej jako środek zaradczy na problemy z drogami moczowymi.

Nawłoć pospolita

Najczęściej można ją znaleźć w suchych lasach sosnowych i mieszanych na wrzosowiskach oraz przydrożach. Dzięki obecności flawonoidów i saponiny roślina ta tradycyjnie stosowana była jako ułatwiająca oddawanie moczu, a ze względu na obecność dużej ilości garbników nie sprzyja również rozwojowi bakterii w drogach moczowych.

na stronę główną do góry

* Dzięki Solidago virgaurea