Odgłos przy oddawaniu moczu: kulturowe tabu?

Dlaczego przeszkadza wam, jeśli ktoś słyszy jak oddajecie mocz?

Nadal jestem w szoku: Niedawno byłam na wycieczce i 3 z 5 koleżanek nie mogło oddać moczu w publicznych toaletach albo udało im się to z wielką trudnością. Wszystkie obawiały się odgłosu, który mógł usłyszeć ktoś obcy, kiedy były za potrzebą. Jedna z nich z tego powodu nawet nie skorzystała z toalety. Przecież to jest po prostu naturalna potrzeba, tak jak jedzenie, picie albo spanie, czyż nie?

1.jpg

Doznałam szoku, kiedy uświadomiłam sobie, że między moimi bliskimi przyjaciółmi było kilka kobiet, które uważały odgłosy przy oddawaniu moczu za wstydliwe.  Nie wstydziły się tylko w publicznych toaletach. Wstydziły się także przed swoimi bliskimi, członkami rodziny i przyjaciółmi. Kiedy spotykamy się u mnie w domu, często chcą abym coś śpiewała lub pogłaśniała muzykę kiedy są w toalecie. W pracy usiłują uniknąć korzystania z toalety żeby koledzy lub nie daj boże, szef nie usłyszał że siusiają. Niektórzy ludzie rozmawiają o doświadczeniach, kiedy musieli wypróżnić pęcherz w obecności kogoś innego, jak o najgorszej rzeczy w życiu. Nawet jeśli doszło do tego za zamkniętymi drzwiami! Ten temat przerabiałyśmy na babskiej wycieczce z moimi bliskimi przyjaciółkami Moniką i Zuzią. Muszę przyznać, że ich słowa mnie zaskoczyły.

"Kiedy potrzebuję iść do toalety w pracy, w kinie lub w centrum handlowym, zrobię to tylko wtedy, gdy pod drzwiami nikt nie czeka. Gdy ktoś wejdzie, natychmiast przestaję sikać i czekam aż odejdzie lub sama szybko wychodzę."

"Zwykle czuję się niekomfortowo także przed partnerem", mówi 33 letnia Zuza. "Jeśli jestem w takiej sytuacji w domu, siedzę na toalecie kilka minut, ale nie mogę ani trochę się wysiusiać. Potrzebuję puścić wodę, żeby mi się udało."

Wierzcie lub nie, Marylin Monroe, największy światowy symbol seksu, także czuła się sfrustrowana, kiedy musiała skorzystać z toalety w obecności innych. Arthur Miller, jej wielka miłość, zanim poprosił ją o rękę, zabrał ją do matki aby się poznały. Aktorka potrzebowała pójść do toalety. Poszła na górne piętro i odkręciła wodę, żeby przyszła teściowa nie mogła jej usłyszeć.   

Wielu ludzi stosuje rożne sztuczki, aby inni nie usłyszeli odgłosów ich siusiania. Szeleszczą gazetami lub papierem toaletowym, aby zagłuszyć odgłosy. Co gorsza: niektórzy ludzie unikają picia płynów, żeby nie musieć skorzystać z toalety. Nadzwyczaj wstydliwi Japończycy stworzyli własną kulturę publicznych toalet. W luksusowych toaletach używają urządzeń, które zagłuszają odgłos oddawanego moczu. Niesamowite, prawda?

Zapytanie się o to mojej przyjaciółki psycholożki Andrei dało mi szerszy pogląd. Przeżywanie strachu i uczucia rozdrażnienia może w tych przypadkach wynikać z problemów, które sięgają jeszcze doświadczeń ze szkoły lub okresu dojrzewania.  Większość ludzi nie może przypomnieć sobie żadnej okoliczności, która tą frustrację lub zakłopotanie uruchomiła. Mogą jednak wspomnieć o tym, że nie mogli rozmawiać z rodzicami o sprawach intymnych a oddawanie moczu było także tematem tabu. Niektórzy dodawali, że koledzy w szkole z nich się naśmiewali.

Zawsze, kiedy nie korzystacie z toalety w momencie, kiedy zachodzi taka potrzeba, szkodzicie swojemu pęcherzowi moczowemu. Nie wolno przerywać oddawania moczu, kiedy ktoś wchodzi do toalety.

Czy ten problem was dotyczy? Jeśli tak, spróbujcie go rozwiązać. Podczas oddawania moczu musicie uruchomić konkretne mięśnie. Lęk i skurcze mięśni także wpływają na układ moczowy i mogą zaburzać oddawanie moczu.

Wskazówka: Spróbujcie techniki relaksacyjnej: zamknijcie oczy i oddychajcie, powoli i spokojnie. Szczególnie skuteczne jest oddychanie brzuchem. Wizualizujcie i wyobrażajcie sobie, że słyszycie odgłos deszczu lub płynącej wody albo wodospadu Niagara. Gdy tylko znajdziecie swój perfekcyjny trik na uwolnienie, lęk ustąpi i prędzej czy później przestanie wam przeszkadzać, czy ktoś was usłyszy jak korzystacie z toalety. Zrelaksujcie się i odpocznijcie a dzięki temu wasz pęcherz moczowy łatwiej się opróżni. Nie pozwalajcie, aby ten drobny problem zagroził waszemu zdrowiu. Wstyd zostawcie na poza toaletą i zamknijcie drzwi.  

Z łóżka do toalety: dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?

Z łóżka do toalety: dlaczego po seksie powinno się zawsze oddać mocz?

Po seksie wspólnie zażywacie intymnych chwil, kiedy nagle wstajecie i idziecie oddać mocz. Może macie wrażenie, że przerywacie ten moment albo też zaczynacie rozmyślać, co on sobie pomyśli, kiedy zamkniecie za sobą drzwi. 

Dowiedz się więcej
Mylenie przeziębienia z infekcją bakteryjną

Mylenie przeziębienia z infekcją bakteryjną

Przeziębienie znane także jako zapalenie pęcherza moczowego (infekcja dróg moczowych)

Czy ma to coś wspólnego z zimnem?

Dowiedz się więcej
Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Czy seks jest rzeczywiście głównym czynnikiem ryzyka?

Nawracające infekcje dróg moczowych

Czy często przy oddawaniu moczu czujecie pieczenie, swędzenie lub ból? Chodzicie często do toalety? Nawracające infekcje dróg moczowych mogą wam uprzykrzać życie, mogą też negatywnie wpływać na wasze życie seksualne. Koniec końców, kto chciałby stosunku seksualnego, kiedy odczuwa dyskomfort związany z tymi objawami?

Dowiedz się więcej

Suplement diety